» نقدی بر معرفی برخی تولیدات مونتاژ و وابسته به الگوهای خارجی در یک شبکه تلویزیونی

سرویس مد و لباس هنرآنلاین: شبکه تلویزیونی "ایران کالا" که مدتی است با نسخه آزمایشی روی آنتن می‌رود از همان بدو ورود، رویکرد خود را به عنوان هدیه رسانه ملی به کارآفرینان و صنایع تولیدی کشور به مخاطب چند میلیونی خود عرضه کرد.

شاید ضرورت تأسیس چنین شبکه‌ای زمانی احساس شد که فعالان عرصه تولید در دوران تحریم ظالمانه با  برنامه‌ریزی مانع از توقف تولید شدند و  با اعتماد به داشته‌های خود، صنایع کوچک و بزرگ را در راستای فرار از رکود و ورشکستگی اقتصادی همراهی کردند.

به هر روی، این شبکه تلویزیونی که پیش بینی می شود در ادامه مسیر خود را به عنوان مرجع معرفی کالای ایرانی معرفی کند می‌خواهد این مهم را به مخاطب اثبات کند که تولیدات کشورمان برگرفته از هر صنعت و هنری، علاوه بر  دارا بودن قابلیت رقابت با محصولات مشابه خارجی، قیمت تمام شده، نوع بسته بندی و خدمات عرضه  کالا را در سطح مطلوب و قابل قبول دارا بوده و در این مقطع نیاز مبرم احساس می‌شود که شفاف سازی برای ایجاد  امنیت لازم در جذب سرمایه‌های داخلی از اهم وظایف مدیران کشور هم در فضای دولتی و هم در بخش خصوصی است.

اما غرض از طرح این مسئله، پرداختن به موضوعی است که اگر این شبکه به استقلال تمام قد واحدهای تولیدی ایرانی اعتقاد دارد، تا چه اندازه به گزینش محصولاتی برای تبلیغ و ترویج بها می‌دهد که تمام عیار ایرانی هستند و ردپایی از تولید مونتاژ و وابسته به الگوهای خارجی در آنها دیده نمی شود.

 همین روز گذشته بود که شبکه "ایران کالا" با پخش فیلم‌هایی در راستای معرفی سه برند کفش ایرانی با نام های "آذر هنر"، "آپادانا110 "و "نیایش"، نمونه‌ای از برخی سهل انگاری‌ها در ارتباط با تبلیغ کالای صد در صد ایرانی را نشان داد.

 وقتی ادعا می‌کنیم که کالای صفر تا صد ایرانی را با بالاترین کیفیت ممکن تولید می کنیم اما هنوز هم برای جلب نظر مشتریانمان از آرم‌های کلارک و نایک روی محصول خود استفاده می‌کنیم این بدان معناست که اعتقادی به استفاده از فرصت‌های بکارگیری سرمایه‌های انسانی و اجتماعی نیروی جوان مستعد در تمامی بخش ها نداریم و هنوز هم برندهای ایرانی از درد فقدان گرافیست و طراح انحصاری رنج می برند.

بدون شک ارتقاء بیشتر کیفیت تولیدات ایرانی نه تنها با ایجاد بسترهای خصوصی‌سازی و کارآفرینی فراهم می شود بلکه ابزار بهره‌وری از سرمایه‌های انسانی و اجتماعی در تمامی بخش‌ها حتی انتخاب نشان منحصر به فرد برای یک محصول، بازار ایران را به سمت رقابتی شدن در سطح جهانی سوق می دهد.

به هر روی، هم تولیدکننده ایرانی و هم رسانه‌های فراگیری همچون "ایران کالا" باید مراقب باشند که حتی اگر ضرورتی بر واردات برخی دانش‌ها احساس می شود اما بومی کردن تکنولوژی وارداتی یکی از مهمترین عناصر ماندگاری برندهاست و تولید تمامی صنایع کشور به ویژه صنعت مد و لباس را به سمت توسعه پایدار هدایت می‌کند.

وبلاگ اخبار مد و لباس - jml


آخرین مطالب این وبلاگتعمیر پکیج در شیرازتعمیر پکیج در شیرازتعمیر برد پکیج در شیراز
راز اعداد جفتراز اعداد جفتراز اعداد رند ، اعداد فرشتگان
ثبت آگهی رایگان ثبت آگهی رایگان درج آگهی ویژه در بالون آگهی
ساخت وبلاگساخت وبلاگساخت وبلاگ رایگان  ساخت وبلاگ